1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. 4 Aralık 235’te İzmit’te ne oldu?
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

4 Aralık 235’te İzmit’te ne oldu?

A+A-

Her yıl 4 Aralık’ta İstanbul Fener Rum Patrikhanesinin İzmit Bağçeşme’deki eski gözlem kulesinde düzenlediği Santa Barbara ayinleri sürekli tartışma konusu oluyor. Kimileri bu ayinleri misyonerlik faaliyeti olarak görüyor. Kimileri ise 2 bin yıl önce Hoşgörü Kenti olarak ilan edilen İzmit’in bu unvana yakışır biçimde Hıristiyanları en iyi şekilde ağırladığına inanıyor.

Ancak şöyle bir gerçek var ki, hepimiz bunu kabul etmek durumundayız. 

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak bilinen, bundan 1750 yıl önce de Nikomedya Krallığı’na, ardından da bir süre Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapan bugünkü İzmit’te bulunan surlardaki kule ile anlatılan Santa Barbara efsanesi, geçtiğimiz yıllarda Hıristiyan dünyasının dikkatlerini buraya çekmeye başlamıştı

Hıristiyan dünyasının kabul ettiği ve birçok tarihi kayıtlarda da yer alan inanca göre, halen dünyanın dört bir yanındaki 45 ülkede bulunan ve Santa Barbara (Azize Barbara) adını taşıyan şehirlerin tamamı adlarını, İzmit’teki bu kulede 4 Aralık 235 tarihinde Hıristiyan olduğu gerekçesiyle babası tarafından başı kesilerek öldürülen ve daha sonra Azize ilan edilen Nikomedyalı, yani bugünkü adıyla İzmitli Barbara’dan alıyor.

Daha önce Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bazı Avrupa ülkelerinin Büyükelçi ve konsoloslarının ziyaret ettiği Nikomedya surlarındaki bu kulenin inanç turizmine açılması halinde, İzmit’in sanayi kenti unvanından sonra ikinci bir unvanla da dünya vitrinindeki yerini alabileceği belirtilmişti. Ancak kulenin kapısına kilit vuruldu, Santa Barbara meselesi küllendi gitti.

Hıristiyan dünyasının kabul ettiği efsanede, 4 Aralık 235 tarihinde, Hıristiyanlığı kabul ettiği gerekçesiyle 21 yaşındaki Azize Barbara, o dönemin mahkemesince ölüm cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Barbara’nın başını da, o dönemin zengin armatörlerinden biri olan babası Dioskourus’un kesmesini istedi. Barbara’nın başını kesen babası, yine efsaneye göre o anda hava açık olmasına rağmen, düşen bir yıldırımla aynı yerde öldü.

 

AVRUPA’DAN ABD’YE 45 ŞEHİR

Yaklaşık 100 yıl sonra Barbara İzmit’te kilise tarafından Azize ilan edildi ve 100 yıl sonra İznik’te Azize olarak ilan edilerek ’denizcilerin meleği’ olarak kabul edildi. Buradaki mezarı açılıp kemikleri önce 550 yılında İmparator Justinianus’un karısı Teodora’nın isteğiyle İstanbul’da birkaç yerde tutuldu. Daha sonra Ayasofya’ya götürüldü. Latin işgali sırasında Vatikan’a taşındı. Yine inanca göre, denizcilerin azizesi olması nedeniyle kemikleri uzun keşiflere çıkan denizcilere verildi. Kemiğinin ulaştığı şehirlere de ‘Santa Barbara’ adı verildi.

Hıristiyan dünyasının inancına göre, bugün Avrupa sahillerindeki ve Küba ile ABD’deki Kaliforniya eyaletinde bulunan Santa Barbara adlı şehirler adlarını Nikomedyalı Barbara’dan alıyor.

Santa Barbara Hıristiyanların bir olayı. Örneğin Polonya’da madencilerin koruyucu perisidir. Koruyucu bir Azize’dir. İngiltere de böyle. Santa Barbara’nın Nikomedyalı olduğunu biz söylemiyoruz. Bunu söyleyenler Avrupalıların, Hıristiyanların kendisi. Biz onlardan elde ettiğimiz bilgilerle ve efsaneyle, böylesine bir azizeyi sahiplenmek durumundayız. Evrensel kültürün bir parçası olarak kabul ediyoruz. Dünyada 45 Santa Barbara adını taşıyan şehirler adlarını, Nikomedya’da yaşayan Santa Barbara’dan alıyor.

 

azize-barbara.jpg

AZİZE BARBARA- İzmit’te 4 Aralık 235 tarihinde Hıristiyan olduğu gerekçesiyle babası tarafından başı kesilerek öldürülen ve daha sonra Azize ilan edilen Nikomedyalı, yani bugünkü adıyla İzmitli Barbara ikonası, Yunanistan’ın Korfu adasında peder Lucas tarafından yapılmış olup, 1999 yılında İzmit’te ilk defa yapılan Santa Barbara anma toplantısı sonunda kentimize bırakılmıştır.

 

kule-kapatildi.jpg

KULE KAPATILDI- Santa Barbara’nın hapsedildiğine inanılan Bağçeşme’deki kule, yıllarca askeri birliğin sınırları içinde kalmıştı. Bu kulenin 1700 yılı aşkın bir süredir ayakta kalması elbette düşünülemezdi, ama Hıristiyanlar için bu önemli değildi, çünkü onlar Azize Barbara’nın İzmit’te yaşadığına inanıyorlardı. Hıristiyan ayinlerinin İzmit’te muhafazakar kesimler tarafından tepki çekmesi nedeniyle kulenin kapısına kilit vuruldu, Santa Barbara efsanesi küllenip gitti.

 

Kesik başlı mevsim heykeli

Kocaeli Arkeoloji Müzesi'nin bahçesinde üç tane mevsim heykeli vardır.

Roma dönemine ait, bu topraklardan çıkan bu paha biçilmez heykellerden birinin başı, deprem döneminde sergilendikleri fuar alanından çalınıp yurt dışına kaçırılmıştı.

Almanya'da bulunup Türkiye'ye iade edildi. Getirilip yerine konuldu.

İzmit sevdalısı bir gazeteci olarak bu süreci titizlikle takip edip sayısız haber yaptım, onlarca makale yazdım.

Bu nedenle o kesik başlı mevsim heykeli beni daima çok etkiliyor.

Mutlaka müzemizi ziyaret ediniz, çocuklarınızı da götürünüz...

 

birinin-basi-kesik.jpg

BİRİNİN BAŞI KESİK- Roma dönemine ait, paha biçilmez heykellerden birinin başı, deprem döneminde çalınıp yurt dışına kaçırılmıştı. Almanya'da bulunup Türkiye'ye iade edildi. Getirilip yerine konuldu.

 

Alaminütten cep telefonuna

İzmit İstiklal Caddesi, bugünkü Ziraat Bankası Merkez Şubesi’nin arka tarafı, Defterdarlık binasının yanı. 1970’li yılların başı.

Alaminüt makineyle vesikalık fotoğraf çekenler ve koca daktilolarıyla arzuhalciler sıra sıra dizilmişler. Şimdi ise cep telefonunuzdan tek tıkla e-devlet var.

Acaba bir elli yıl sonra yeni nesil neler görecek?

 

sipsakcilar.jpg

ŞİPŞAKÇILAR- 1970’li yıllarda İzmit İstiklal Caddesindeki şipşakçıları kim hatırlıyor?

 

İzmit Tersane Mahpusu

İzmit’in Yunan İşgalinde kaldığı Ekim 1920 tarihinden sonra Kuvayi Milliye güçlerine yardım ettikleri suçlamasıyla tutuklanarak Tersane Hapishanesinde hapsedilen İzmitlilerden bir gurup tersane duvarı dibinde görülüyor. Solda Yunan askeri, Pehlivan lakaplı İrfan bey, Avnizade Sakaoğlu Azmi Saka ve yanında Müteahhit Ali Saim bey.

 

mahpushane-hatirasi.jpg

MAHPUSHANE HATIRASI- Vatansever İzmitlilerin mahpushane hatırası olarak tarihi geçen fotoğrafın bugüne nasıl geldiği bilinmiyor.

Bu yazı toplam 3419 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum