1. YAZARLAR

  2. Gülsüm Güney

  3. AK PARTİ’DE DURUM DEĞERLENDİRMESİ
Gülsüm Güney

Gülsüm Güney

Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ’DE DURUM DEĞERLENDİRMESİ

A+A-

Yerel seçimler yaklaşırken, Ak Parti’de Kocaeli için en önemli kararlardan biri verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Belediye Başkanı Adaylarını Tanıtım Toplantısı'nda, partisinin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayını açıkladı. AK Parti’de Kocaeli’nin adayı; Tahir Büyükakın oldu.

Geçtiğimiz haftalarda yazmıştık; İbrahim Karaosmanoğlu’nun 3 dönem kuralına takıldığı ve son haberlere göre hâlihazırda devam ettirdiği görevinden izninin istenmiş olabileceğini. Fakat İbrahim Hoca devam ederse, Kocaeli’nde AK Parti adına herhangi bir kayıp yaşanmayacağını, istikrarın süreceğini de söylemiştik.

Son duruma bakacak olursak; İbrahim Hoca, yeniden aday gösterilmedi. Kocaeli’nin ağabeyi olarak, bir kesimin değil her kesimin başkanı olarak, alnı ak, başı dik veda etti görevine. Kısacası olması gerekenler, olması gerektiği gibi oldu.

Kocaeli’nin yeni adayı Tahir Büyükakın’ı ise biraz tanıyalım:

Tahir Bey 1969 yılında Kocaeli’nin Karamürsel İlçesinde dünyaya geldi. Bu, önemli bir bilgi.

Peki, kimin için önemli?

Benim için, bir insanın nereli olduğu zerre kadar önem arz etmez fakat Kocaeli halkının büyük bir kısmı bu konuda hassaslaşmıştı. Elbette bunun da sebepleri vardır ama bu apayrı bir konu. Bu konuya bir başka zamanda uzun uzun mutlaka değiniriz ama Tahir Bey’in Kocaeli’nde doğup büyümüş olması, bu topraklarda dünyaya gelen ve uzun yıllardır burada yaşayan tüm AK Parti seçmeninin hoşuna gidecektir.

Tahir Bey’in eğitim hayatına bakalım:

Büyükakın, Derince Turgut Reis İlkokulu, İzmit İmam Hatip Lisesi ve İzmit Endüstri Meslek Lisesi'ndeki eğitiminin ardından, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü´nü 1992 yılında bitirmiş. Ardından yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sırasıyla 1995 ve 2001 yıllarında İstanbul Üniversitesi'nde tamamlamış. Bu sırada Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü´nde çeşitli kademelerde öğretim üyeliği yapmış.

Siyasette eğitimin son derece önemli olduğunu hep söylemişimdir. Hele de bu akademik kariyerse, bunu ayrıca önemsiyorum. Çünkü akademi emek ister, akademi hayatından çalmak ister, siyaset meşakkatlidir şüphesiz ama bilenler bilir akademinin meşakkati siyasetten daha az değildir.

Bu hususa değinmişken size bir anımı anlatayım:

Tahir Bey ben üniversitedeyken Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde Genel Sekreterlik görevindeydi. Bir gün Tahir Bey ve maksimum 50 arkadaştan oluşan bir grupla bir araya geldik. Tahir Bey’i o gün yakından tanıma imkânı buldum. Ağırbaşlı, özgüvenli ama asla kibirli olmayan bir tavrı vardı. Birçok konudan bahsetti bizlere; iktisattan, siyasetten, hayattan ama orada herkesi en çok etkileyen kısım başka bir konuydu. Tahir Bey bizlere bir İslam Tarihi anlattı ki, hala tadı damağımdadır. İşte bu sebeple bundan sonraki sözlerimde Tahir Büyükakın’dan Tahir Hoca diye bahsetmemde bir sakınca görmüyorum.

Sözün özü: Tahir Hoca eğitim anlamında da her kesime hitap edebilecek güçtedir.

2017 yılında Bilecik Valisi olarak atanmış olması hususuna gelirsek. Bu, kimi kesimlerce şehirden uzaklaştırıldı olarak algılanıyor fakat bu algının son derece yanlış bir algı olduğu kanısındayım. Genel Sekreterlikten vali olarak atanmak hiç olmazsa bir tebriği hak eder diye düşünüyorum.

Valilik döneminde Tahir Hoca’yı takip etmiyordum fakat konuyla alakalı dönüp bir araştırma yaptığımda gördüm ki, Tahir Hoca “atanarak geldik ama artık adanarak çalışacağız” cümlesinin arkasında istikrarlı bir duruş sergilemiş. Tüm Bilecik halkıyla samimi ilişkiler kurmuş ve gerçekten “hizmet” etmiş.

Tüm bu açılardan Tahir Hoca’nın adaylığı bir kayıp değil AK Parti için yeni bir heyecan ve belki de yeni kazançların olacağı kapılar açacaktır.

Kocaeli halkının mevcut düzenin değişmeyeceği endişesi taşımasını da çok makul buluyorum. Bu konuda Tahir Hoca’dan gerekli adımları atmasını ve “Büyükşehirde değişimin öncüsü olacağını” halka inandırması gerektiğini düşünüyorum.

AK PARTİ İL SKM BAŞKANI BELLİ OLDU

Ak Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Aday’ının açıklanmasının ardından gözler Ankara’dan gelecek olan SKM Başkanı atamasına çevrilmişti.

Çok geçmeden haber geldi. AK Parti İl SKM Başkanlığı görevine avukat Halit Çokan getirildi. 31 Mart seçimleri için görevlendirilen Çokan, 3'üncü kez SKM başkanı oldu.

Çok isabetli bir karar alındığını düşünüyorum.

Çünkü Çokan Ak Parti için adeta kötü gün dostudur. İyi günlerde gündemde yer almaz, orada burada boy boy fotoğraf vermez, reklamı sevmez ama ne zaman partisinin ona ihtiyacı olduğunu hissetse hemen bir adım öne çıkar ve “Buradayım” der. “Buradayım ve hizmete hazırım.”

Peki, bunu kim yapar?

Davasına gerçekten gönül verenler. “Bizim bu ülkeye borcumuz var” düsturunu benimseyenler.

Tüm bu açılardan Ankara, SKM başkanlığı için Av. Halit Çokan’ı tercih ederek zannımca doğru bir karar almıştır.

Halit Bey’in ise teşkilatlardan bir isteği var: “Teşkilatımızın her kademesinde görev yapan teşkilat mensubu kardeşlerimizle AK Partiye gönül vermiş tüm gönüldaşlarımızın destek ve duasına talibiz. 2023-2053/2071 ideallerine koşarken herkesin elini taşın altına sokması ve safları sıklaştırması günüdür.”

O halde, Ak Parti için hayırlı uğurlu olsun diyelim.

Sevgiyle…

Bu yazı toplam 1963 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.